America's Cup: Spor O ďalší Odklad

Anonim

Kvôli prepuknutiu Covid-19 na Novom Zélande sa záverečné preteky PradCupu, ktoré sa začali minulú sobotu a mali by pokračovať dnes, presunuli na piatok. V tomto finále sa taliansky tím LunRoss a Ineos Team UK plavia po práve súťažiť s Novozélanďanmi na Americkom pohári.

Medzitým boli kontaktné reťazce do značnej miery identifikované a celonárodná úroveň výstrahy bola znížená z 3 na 1; pre Auckland, kde sa pohárové tímy plavia pred bankami, však stále platí úroveň 2. To sťažuje verejné akcie s divákmi.

Organizátori podujatia, alebo skrátene ACE, teraz priniesli do hry dve nové možnosti. Ak sa čoskoro bude výstražný stupeň 1 vzťahovať aj na Auckland, cez víkend bude možné opäť plaviť. Ak to tak nie je a platila by etapa 2 alebo dokonca 3, reštart PradCupu by sa posunul o týždeň na 27. februára, štart Amerického pohára by sa tiež posunul o týždeň na 13. marca.

Pozadím organizátora sú zjavne finančné záujmy. Pretože veľký počet divákov, ako je vidieť doteraz, znamená príjem. Tieto počty divákov by však neboli možné pri vysokých úrovniach varovania.

Dva tímy ovplyvnené odkladom reagovali z pochopiteľných dôvodov odlišne. Angličania súhlasili s názorom organizátora. Ďalším odkladom by ste získali drahocenný čas na to, aby ste mohli vykonať technické vylepšenia lode. Na víkend sa navyše predpovedajú skôr slabé vetry tesne nad hranicou vetra 6,5 uzla. Za týchto podmienok mali Taliani nedávno výhody. Odloženie by zvýšilo šance Britov na väčšie vetranie, v oblasti silného vetra sa považujú za lepšie.

Taliani naopak nechcú mať nič spoločné s ďalším odkladom. Majú náskok 4: 0 a na víťazstvo v PradCup im stačia tri víťazstvá. Majú na svojej strane dynamiku víťaznej série a samozrejme nechcú Britom dať ďalšie príležitosti. Podľa ich argumentácie bolo povolené dokonca trénovať pod výstražným stupňom 3, tak prečo by ste nemohli byť schopní pretekať na nižšej úrovni? Či sa to stane s divákom alebo bez neho, je irelevantné.

V pravidlách súťaže bol navyše dohodnutý harmonogram, ktorý hovoril o tom, že PradCup sa skončí 24. februára. Ak nie je možné do tej doby vyplávať, vyhráva tím, ktorý je do tej doby vpredu. To by boli prekvapení Taliani.

To, ako sa spor skončí, je úplne otvorené, od priateľského urovnania až po spor pred arbitrážnym súdom, všetko je možné.